Szukaj
Close this search box.

Ekscytujące Mistrzostwa Świata w Skokach Wingsuit na Górze Tianmen

Finał World Wingsuit League (WWL) [Photos by Liu Jinwen/ for chinadaily.com.cn]

W ubiegłym tygodniu w malowniczym Parku Narodowym Góry Tianmen w Zhangjiajie, w centralnych Chinach, odbyły się dziewiąte Mistrzostwa Świata World Wingsuit League (WWL) w skokach wingsuit. Wydarzenie zgromadziło szesnastu najlepszych zawodników wingsuit z jedenastu krajów i regionów świata, stanowiąc niezwykle emocjonujące widowisko dla miłośników wingsuit.

Zawody składały się z dwóch głównych konkurencji: wyścigów powietrznych i precyzyjnego lotu przez cele. Klasyfikacja w każdej z kategorii decydowała o przyznaniu pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca.

Uczestnicy startowali ze szklanej platformy na wysokości 1458 metrów, lecieli nisko nad Placem dla Odwiedzających, wchodzili do Wielkiego Kanionu, a następnie skręcali wzdłuż klifów, by przekroczyć linię mety.

Cel konkurencji precyzyjnego lotu umieszczono przed Placem dla Odwiedzających. Miał maksymalną średnicę 0,7 metra na zewnętrznym pierścieniu i 10 centymetrów w centrum. Zwycięzcę wyłoniono na podstawie liczby zebranych pierścieni na trasie. Do ustalenia zwycięzców użyto nagrania z kamer o dużej liczbie klatek na sekundę.

Organizatorzy zawodów zapewnili także niecodzienne doświadczenie „wingsuit w tandemie z partnerem”, gdzie szczęśliwi widzowie mieli szansę wzbić się w powietrze z pomocą profesjonalnych sportowców.

W finale rywalizacji wzięło udział ośmiu zawodników. Skakali z platformy szklanej na wysokości 1458 metrów, przemierzając góry i kaniony. Zwycięzcą okazał się Yahor Arlou, entuzjasta sportów ekstremalnych ze Stanów Zjednoczonych, który dotarł do celu położonego około 1,3 kilometra od platformy w czasie około 25 sekund.

Arlou wyraził swoje zadowolenie z rywalizacji w Zhangjiajie i dobre samopoczucie podczas próbnych skoków. „To trudne zawody, ponieważ najlepsi miłośnicy wingsuit z całego świata przyjeżdżają tu, by rywalizować,” powiedział po zwycięstwie. Jedyne miejsce na podium dla Chin zdobył Zhang Shupeng, zajmując piątą pozycję.

To wydarzenie ponownie udowodniło, że skoki wingsuit to nie tylko sport ekstremalny, ale również sztuka wymagająca niezwykłej precyzji i odwagi. Każdy uczestnik mistrzostw wykazał się nie tylko umiejętnościami technicznymi, ale i zdolnością do radzenia sobie z nieprzewidywalnymi warunkami atmosferycznymi i trudnościami terenowymi charakterystycznymi dla górskiego krajobrazu Zhangjiajie.

Mistrzostwa Świata WWL w Skokach Wingsuit na Górze Tianmen nie tylko dostarczyły niesamowitych emocji, ale także przyczyniły się do promocji wingsuit jako dyscypliny sportowej, która zyskuje coraz większą popularność na całym świecie.

 
 
 
World Wingsuit League (WWL) Skyvibration Wingsuit Tandem [Photos by Liu Jinwen/ for chinadaily.com.cn]
Zwycięzcą okazał się Yahor Arlou, entuzjasta sportów ekstremalnych ze Stanów Zjednoczonych [Photos by Liu Jinwen/ for chinadaily.com.cn]